sobota, 8 października 2011

Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana - Danuta Noszczyńska

Danuta Noszczyńska - urodziła się w Jaworznie, ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi autorski teatr amatorski, reżyseruje i pisze scenariusze. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 roku powieścią Historia nie Magdaleny.

Nasz główny bohater Żywotny Marian dożył szacownego wieku siedemdziesięciu siedmiu lat. Wierzy, że będąc „pod dwiema kosami” śmierć może przyjść po niego w każdej chwili. Ogarnięty tym zabobonnym lękiem postanawia prowadzić zapiski żeby zostawić po sobie jakiś ślad dla potomności. Skrupulatnie prowadzony dziennik dostarcza nam informacji praktycznie o całym życiu Mariana. Bohater opowiada o swoim dzieciństwie, ojcu, który nie stronił od alkoholu i często używał pasa. Wspomina też czasy kawalerskie i podstępny plan, dzięki któremu zdobył Apolonię - swoją późniejszą żonę. Doczekał się z nią piętki dzieci w tym jednego syna, niezbyt jednak udanego. To właśnie swojemu bujnemu życiu rodzinnemu Marian poświęca w swoich zapiskach najwięcej miejsca.

Nasz bohater całe życie spędził we wsi Mużyny. Pracował w pobliskich zakładach przemysłowych jako elektryk. Jest zagorzałym katolikiem, człowiekiem wiernym tradycjom, sprawiedliwym i uczciwym, przykładnym mężem i ojcem rodziny. Za takiego właśnie uważa się Marian, jednak wyobrażenie to dalekie jest od prawdy. W rzeczywistości Żywotny jest nieżyczliwy, zawistny i niezwykle kłótliwy. Z powodzeniem uprzykrza życie sąsiadom, rozsiewając o nich plotki. Wtrąca się  w życie swoich dzieci, unieszczęśliwiając ich w ten sposób i nie pozwalając na podejmowanie samodzielnych decyzji. Nie docenia żony i traktuje ją jak gorszą od siebie. Jest pełen fałszywej pobożności, którą zawsze tłumaczy swoje postępowanie. Najgorsze jest jednak to, że Marian w swoim mniemaniu jest wzorem wszelkich cnót i nie ma nawet o czym dyskutować.

Pani Noszczyńska stworzyła genialną satyrę na największe ludzkie wady. Wykreowała bohatera, któremu zawsze wieje wiatr w oczy. Wiecznie niezadowolony i pokrzywdzony przez los Marian intryguje, donosi i manipuluje wszystkimi dookoła. Nie widzi przy tym nic złego w swoim nikczemnym zachowaniu, uważa się bowiem za człowieka pobożnego,  który wszystko co robi, robi w imię wyższego dobra. Jego postać, choć celowo przejaskrawiona, opisana w sposób prześmiewczy, zadziwia autentycznością. W czytelniku Marian budzi ambiwalentne uczucia. Jest zabawny, wręcz groteskowy, jego pojmowanie świata i chłopska mentalność  może nas niejednokrotnie rozbawić, ale z drugiej strony jego ciasnota umysłowa i egocentryzm chwilami mogą bardzo drażnić. O ile świetnie czyta się o takim bohaterze, o tyle posiadanie kogoś takiego w rodzinie lub nawet „za płotem”  nie jest już takie zabawne. A jestem przekonana, że każdy z nas takiego Mariana, a może nawet Marianową zna :)

Warto dodać, że przez pryzmat losów bohatera możemy też wiele dowiedzieć się o życiu ludzi w ówczesnych czasach, jesteśmy obserwatorami przemian jakie wtedy zachodziły. Cała książka pisana jest specyficznym jękiem, stylizowanym na wiejską gwarę. Nie brak tu językowych smaczków, które dawno już wyszły z użycia i za to wielki plus dla autorki. Książka jest też pełna dobrego humoru, ironii, a nawet sarkazmu. Uwagę zwraca świetnie dobrana okładka, która kojarzy mi się trochę z czasami PRL-u. Pewien niedosyt może budzić jedynie zakończenie książki. Mnie się podobało, ale Ci którzy liczą na przemianę bohatera mocno się zawiodą. Marian prawdopodobnie do ostatnich dni, które przyjdzie mu spędzić na tym ziemskim padole, nie nabierze rozumu. Do lektury zachęcam wszystkich, którzy mają ochotę na sporą dawkę dobrego humoru. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi SZTUKATER oraz Wydawnictwu SOL.

Moja ocena: 5/6

11 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę i bardzo miło ją wspominam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. czeka na półce, w najbliższym czasie zamierzam się za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie podobnie jak u Demismo, książa czeka sobie na półce:)
  Lubię takie życiowe historie:)
  Okładka świetna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę mam za sobą i jestem zachwycony :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam tej książki, ale mam już ją w planach i zamierzam na dniach zapoznać się bliżej z Marianem:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego co mówisz, książka naprawdę ciekawa. Chętnie po nią kiedyś sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. naczytałam się na jej temat tyle dobrego, że jak nie znajdę w bibliotece, to kupię własny egzemplarz.

  OdpowiedzUsuń
 8. To już kolejna bardzo pozytywna opinia książki, którą czytam! Pewnie jeszcze nie znajdę jej w biliotece, a pieniędzy teraz już nie mam (zgubiłam bilet miesięczny na Śląsk na autobusy więc muszę go sobie kupić sama...) także będę musiała poczekać...

  OdpowiedzUsuń
 9. Takich Marianów to ja kilku znam, ale mimo to bardzo chętnie przeczytałabym tę powieść, a co mi tam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Owa pozycja intryguje mnie od czasu lektury recenzji u Leny173 ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Dodałam Cię do linków :) jeśli u mnie Ci się podobało, to proszę o to samo, bo dopiero zaczynam.

  OdpowiedzUsuń