czwartek, 16 sierpnia 2012

Dajcie mi jednego z was - Jacek Getner


Jacek Getner - scenarzysta, pisarz, przez wiele lat pracował także jako copywritter. W jego dorobku twórczym znajdziemy nie tylko kryminały, ale również wiersze, opowiadania, czy sztuki teatralne. Więcej informacji znajdziecie na stronie: 

Tajemniczy Głos wybiera ze swojej przeszłości cztery osoby, które wyrządziły mu największą krzywdę i zamyka ich w jednym pomieszczeniu. W ten sposób poznajemy czterech zupełnie obcych sobie mężczyzn - Kaprala, Szczęściarza, Przystojniaka i Proroka. Pierwszy z nich, Kapral, to były komandos i wychowawca poborowych. Głos zna go jako dowódcę, który często nadużywał swojej władzy i gnębił podwładnych, niektórych doprowadzając nawet to samobójczej śmieci. Szczęściarz jest wpływowym bisnesmenem, których dorobił się milionów kosztem innych. Głos stracił przez niego własną firmę. Przystojniak uwodzi i wykorzystuje samotne i bogate kobiety, po czym bez żadnych skrupułów je porzuca, uwiódł także żoną Głosu. I na końcu Prorok - przywódca sekty religijnej. Wzbogaca się kosztem swoich zwolenników i wykorzystuje seksualnie młode kobiety. To przez niego Głos stracił resztki nadziei na lepsze życie.  

„Każdy z was wyrządził mi kiedyś krzywdę, która spowodowała, że staczałem się coraz niżej, po równi pochyłej życia. Na pewno mnie nie pamiętacie, bo taką sama krzywdę wyrządziliście dziesiątkom, a może nawet setkom innych, niewinnych ludzi. (…) Karą za to, co zrobiliście, będzie śmierć. (…) Jednak być może nie zasługujecie wszyscy na ten wyrok, a jedynie suma waszych win wymaga takiej kary. (…) Dlatego nie zabiję każdego z was, lecz tylko jednego. Pozostałym dam szansę poprawy.”

Teraz przyszedł czas na zemstę i mężczyźni będą musieli zapłacić za swoje występki. Głos, mając ciągle w pamięci krzywdy, jakie mu wyrządzili, pragnie śmierci jednego ze swoich więźniów. W ich rękach jednak pozostawia decyzję o wyborze ofiary. Muszą wybrać spośród siebie jednego, najbardziej zasługującego na śmierć, który tym samym ocali życie pozostałym. Na podjęcie decyzji i wydanie wyroku mają zaledwie kilka dni. Czy będą w stenie dokonać tak okrutnego wyboru? Czy domyślają się kim jest tajemniczy Głos?

Dajcie mi jednego z was to książka, którą czyta się błyskawicznie i to nie tylko za sprawą niewielkiej objętości. Nie znajdziemy tu nużących, przydługich opisów, dominują za to dialogi. Wartka akcja, wciągająca fabuła i ciekawi bohaterowie to dodatkowe zalety tej książki. Mamy możliwość zapoznać się z historią każdego z czterech mężczyzn, dzięki czemu poznajemy motywy ich działania, wiemy co miało wpływ na ich postępowanie, tym samym podświadomie zaczynamy się zastanawiać, który z nich najbardziej zasługuje na śmierć. Sami stajemy się mimowolnymi uczestnikami wydarzeń, których finał z pewnością nas zaskoczy. Jedyne do czego mogę się przyczepić to błędy interpunkcyjne, czy ortograficzne, które niestety dosyć często pojawiały się w tekście, na szczęście aż tak bardzo nie przeszkadzały mi w odbiorze.

Myślę, że książkę pana Getnera można też traktować w sposób nieco symboliczny. Można powiedzieć, że bohaterowie odzwierciedlają zło rządzące tym światem - brak moralności, chciwość, fałszywą wiarę, okrucieństwo. Osoby o takich cechach codziennie spotykamy na swojej drodze, a może nawet sami tacy jesteśmy? Głos to także może być każdy z nas, każdy kto pragnie sam wymierzać sprawiedliwość, oceniać i osądzać innych, samemu przy tym nie będąc czystym jak łza. Na szczęście sprawiedliwość w końcu dopada każdego…

Do lektury zachęcam wszystkich, którzy mają ochotę zastanowić się nad tym, co skłania nas do krzywdzenia innych, jak rodzi się zło i czy można je jakoś tłumaczyć.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pana Jacka Getnera za co bardzo dziękuję.

Moja ocena: 4/6


16 komentarzy:

 1. Jak widać, książka robi furorę na blogach i zbiera pozytywne opinie - prawda jest taka, że na to zasłużyła :) Dobrze mi się ją czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła wydaję się być ciekawa, pozytywne recenzję następują po sobie nieustannie, intrygująca okładka, a jednak jakoś nie jestem zainteresowana szczególnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały czas mam opory co do tej książki. Może kiedyś, jak już nieco zwolni się miejsce na półkach:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że nadarzy mi się okazja przeczytania czegoś, co napisał ten autor :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię tego gatunku, ani tej tematyki. Właściwie powodów przemawiających przeciw przeczytaniu książki jest cała masa, a jednak... treśc przytoczona w recenzji już mnie wciągnęła i jestem bardzo książki ciekawa. Zrobię wyjątek i przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeny w ciągu krótkiego czasu 3 opinia o tej książce!!:) Teraz już wiem, że po prostu muszę przeczytać książkę!

  OdpowiedzUsuń
 7. widzę, że podobnie odebrałyśmy tę lekturę :)
  sama również dałam jej 4/6 :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna niezła opinia o tej książce. Już u kogoś napisałam, że bardzo jestem ciekawa zakończenia i wyboru, jakiego dokonają bohaterowie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na kilku blogach już czytałam o tej książce i sama nabrałam na nią ochoty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i mam bardzo podobne zdanie o tej książce. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Po ten kryminał raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam już kilka recenzji tej książki i prawdę mówiąc jakoś mnie do niej nie ciągnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już o niej czytałam, i wciąż mam mieszane uczucia... Zobaczę jeszcze. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Intrygująca książka i do tego z przesłaniem. Super. Potrzeba dzisiaj takich. Ja jednak wciąż nie mogę się przekonać do polskiej prozy współczesnej. Mam mieszane uczucia do tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń