niedziela, 20 lipca 2014

Cisza - Stefan Czerniecki


Stefan Czerniecki - kartograf, dziennikarz, ale przede wszystkim podróżnik zakochany w Ameryce Południowej.

Dobra książka podróżnicza to taka, po przeczytaniu której masz ochotę spakować plecak i wyruszyć przed siebie. Taka, która sprawia, że chcesz odkrywać i podziwiać nieznane dotąd zakątki świata, chłonąć ich atmosferę i utrwalać w pamięci na zawsze. Właśnie taka jest książka Stefana Czernieckiego - inspirująca, pełna pasji i wciągając już od pierwszej strony.

Czerniecki zabiera nas na fantastyczną, ale też pełną niebezpieczeństw wyprawę do Ameryki Południowej, a konkretnie do Peru i Ekwadoru. Nasza podróż zaczyna się w Limie - jednej z najbardziej ekspansywnych aglomeracji świata. Miasto otaczają osiedla nędzy, a imigrantów szukających nadziei na lepsze jutro wciąż przybywa. My jednak ruszamy dalej, by zobaczyć między innymi jeden z siedmiu cudów świata - Machu Pichcu oraz podziwiać piękne, majestatyczne andyjskie szczyty. Nie obejdzie się bez przejażdżki załadowanym po brzegi busikiem, do tego zostaniemy obrabowani i porwani, ale w końcu szczęśliwie dotrzemy do Ekwadoru. Tam czekają nas kolejne atrakcje - Aleja Wulkanów, bazar w Otavalo i na sam koniec bliskie spotkanie z wężem koralowym. Jedno jest pewne - będzie się działo.

Cisza to książka, od której nie sposób się oderwać. Czerniecki ma niesamowity talent do snucia opowieści. To właśnie lekkie pióro autora, jego gawędziarski styl i poczucie humoru sprawiają, że z każdą kolejną stroną mamy ochotę na więcej i więcej. Bardzo podoba mi się, że Czerniecki nie przedstawia samego siebie jako wielkiego podróżnika, co to już wszystko w życiu widział i wszystko wie. Wprost przeciwnie - nie ukrywa, że podczas podróży pewne sytuacje były dla niego nowością, nie raz poczuł się zdziwiony, czy zaskoczony w zetknięciu z lokalną kulturą i zwyczajami. To wszystko sprawia, że staje się on jeszcze bliższy czytelnikowi, a jego wędrówki śledzimy z jeszcze większym zainteresowaniem. Na sam koniec muszę jeszcze wspomnieć o wspaniałej szacie graficznej - twarda oprawa, świetnej jakości papier i mnóstwo przepięknych fotografii. Po raz kolejny książka z serii Biblioteka Poznaj Świat mnie nie zawiodła, po raz kolejny przeniosła mnie na chwilę w odległy, egzotyczny świat, a takie podróże długo się pamięta. Bez wahania sięgnę po kolejne tytuły z tego cyklu, chociażby po inną książkę Czernieckiego - Dalej od Buenos.

Moja ocena: 5,5/6

15 komentarzy:

 1. Rzadko czytam książki podróżnicze, bo miałabym za często pęd do wolności i przygód, a mam za dużo obowiązków tutaj :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna chcę przeczytać tę książkę, muszę jej koniecznie poszukać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię ludzi, którym się wydaje, że wszystko wiedzą;) Dlatego tym bardziej poczułam sympatię do autora;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książki podróżnicze. W szczególnościa takie, które przenoszą mnie w inny świat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki podróżnicze bardzo lubię, szczególnie z tej serii. Książkę tego autora również mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czaję się na tę książkę, bo "Dalej od Buenos" czytałam parę lat temu i bardzo mi się podobała. A pamiętam, że była wtedy zima, a ja miałam po południu zajęcia na uczelni :P

  OdpowiedzUsuń
 7. A mnie, niestety, książki podróżnicze zbyt nie pasjonują. Może zdecydowanie za mało ich przeczytałam, by móc odnaleźć w nich ten specyficzny urok.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja czytałam "Dalej od Buenos" i z czystym sumieniem mogę ją polecać. W ogóle - autor jest mega sympatyczną, pozytywną i szeroko uśmiechniętą osobą. Uwielbiam takich ludzi!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię książki podróżnicze, więc myślę, że kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie przepadam za tego typu literaturą - na razie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo jak ja, ale może kiedyś zacznę czytać tego typu literaturę.

   Usuń
 11. W całym moim życiu czytałam jedynie jedną książkę podróżniczą i całkiem miło mi się czytało, ale na dzień dzisiejszy jakoś nie pragnę bardziej zagłębiać się w ten gatunek literacki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Będę pamiętać o tej książce, uwielbiam dobre gawędy o podróżach:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie przepadam za książkami podróżniczymi, więc sobie odpuszczę :]

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię takie książki, teraz na książkę Cejrowskiego czekam :)

  OdpowiedzUsuń