niedziela, 18 stycznia 2015

Dotknięcie pustki - Joe Simpson


Joe Simpson - brytyjski alpinista i pisarz. Sławę przyniosła mu książka Dotknięcie pustki, którą obecnie zalicza się do klasyki literatury górskiej.

W 1985 roku dwaj młodzi i pełni pasji Brytyjczycy - Simon Yates i Joe Simpson,  wyruszają w peruwiańskie Andy. Pomimo młodego wieku obydwaj mężczyźni mają za sobą spore doświadczenie we wspinaczce górskiej. Ich nowym ambitnym celem staje się cieszący się złą sławą szczyt Siula Grande, a dokładnie jego zachodnia ściana, której jeszcze nikomu nie udało się zdobyć. Ta niezwykle trudna wyprawa początkowo przebiega zgodnie z planem, jednak podczas schodzenia ze szczytu dochodzi do tragedii. Joe upada i łamie sobie nogę. Praktycznie nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, naraża też życie swojego partnera Simona, mimo to mężczyźni postanawiają kontynuować schodzenie ze szczytu. Do Joe jednak powoli dociera straszliwa prawda. Tak poważny uraz nogi na wysokości kilku tysięcy metrów oznacza dla niego tylko jedno - pewną śmierć. Jakim zatem cudem uda mu się przeżyć?

Na samym początku muszę zaznaczyć, że przytoczona powyżej historia nie jest fikcją literacką. Simon Yates i Joe Simpson w 1985 roku rzeczywiście podjęli próbę zdobycia zachodniej ściany Siula Grande, a książka jest niczym innym jak relacją z tej ekstremalnej wyprawy.

Dotknięcie pustki to książka nie tylko o zdobywaniu wielkich szczytów, ale przede wszystkim niesamowita opowieść o ogromnej pasji, o ludzkiej determinacji i walce z własnymi słabościami. Trudno mi sobie nawet wyobrazić, co musiał czuć Joe uwięziony na wysokości kilku tysięcy metrów, odcięty od jakiejkolwiek pomocy i w zasadzie niezdolny do dalszego poruszania się. Jego historia jest dowodem na to, że walcząc o przetrwanie, człowiek odkrywa w sobie pokłady sił, o których istnieniu nie miał wcześniej pojęcia. W sytuacji skrajnego zagrożenia, umysł i ciało jednoczą się i skupiają na jednym celu - przeżyć za wszelką cenę.

Dużą zaletą książki jest przedstawienie wydarzeń z perspektywy zarówno Joe, jak i Simona. Dzięki temu otrzymujemy pełny obraz sytuacji i jest nam łatwiej zrozumieć niektóre decyzje bohaterów. Słabszą stroną natomiast okazał się dla mnie styl autora. Joe posługuje się bowiem dosyć trudnym w odbiorze językiem. Przymykam na to jednak oko, bo w końcu trudno byłoby opisać wyprawę górską, bez używania specjalistycznych zwrotów. Na szczęście na końcu książki znajduje się słowniczek, który znacznie ułatwia zrozumienie niektórych fragmentów. Poza tym po przeczytaniu kilkudziesięciu stron przywykłam do stylu autora i nie wydawał mi się już tak nieprzystępny.

Dotknięcie pustki to książka, która zostaje w pamięci na zawsze. Trudno mi znaleźć słowa, żeby wyrazić z jakimi emocjami ta historia zostawia czytelnika. Jak wiele rodzi pytań. Ja ciągle się zastanawiam gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości? I przede wszystkim, co pcha ludzi do tego, by narażać się na tak ogromne niebezpieczeństwo? Jeśli jeszcze nie czytaliście, to koniecznie rozejrzyjcie się za tym tytułem. Zachęcam również do obejrzenia filmu Czekając na Joe w reżyserii Kevina Mcdonalda, nakręconego na podstawie książki. Dla mnie okazał się lepszy niż wersja papierowa - nie tylko po mistrzowsku zrealizowany, ale też przedstawiający całą historię w sposób bardziej obrazowy (hmm… no tak, to w końcu film hehe).

Moja ocena: 5,5/6

18 komentarzy:

 1. Ja już poczułam Twoje emocje przy tej recenzji, więc przy samej książce na pewno byłoby ich o wiele więcej. Zapisałam sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wizualnie wydaje się bardzo niepozorna :) Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki o wyprawach w góry czytam obowiązkowo:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem. Zapisuję tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie ją opisałaś. Poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może nawet przeczytam :) Nie słyszałam o tej książce wcześniej, ale wydaje się być ciekawa. Niedługo sięgam po inną pozycję o tematyce górskiej, więc jak będę w klimacie, to może wtedy?
  www.rozdzial5.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Cenię sobie tak emocjonalne historie. Na plus przemawia też to, że opowieść jest prawdziwa. Chętnie pozmagam się ze skrajnymi odczuciami, oczywiście o ile namierzę ten tytuł :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bym się na tym szczycie załamała. Już zapisuję sobie tytuł, żeby pamiętać o książce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od zawsze się zastanawiałam, co pcha ludzi do tego, by narażać się na tak ogromne niebezpieczeństwo? Muszą naprawdę kochać to, co robią, chociaż ja nigdy nie podjęłabym się wspinaczki górskiej i to w tak trudnych warunkach atmosferycznych. Pomimo tego, książkę chętnie przeczytam, tym bardziej, że oparta jest na autentycznych wydarzeniach, a ja bardzo sobie cenię takie życiowe historie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam ten ból gdyż mi czasami też trudno dobrać odpowiednie słowa, które przedstawiałyby emocje obecne czy to w książce czy to w filmie. Niemniej jednak wsyzstkich nas zachęciłaś, a chyba o to najbardziej Ci chodziło :)

  OdpowiedzUsuń
 11. wow, muszę to przeczytać.
  nie ma co, ale góry to ja uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeżeli oparta na faktach- biorę. Chociaż mną wstrząśnie i pozamiata podłogę, chcę przeczytać ogromnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta książka zapowiada się naprawdę niesamowicie i emocjonująco :). Muszę się koniecznie rozglądnąć za tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tematyka górska strasznie mnie ciekawi, więc ta książka od razu przykuła moją uwagę. Zapisuję sobie tytuł i pozostaje mi już tylko polować na tę książkę, bo bardzo chcę ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 15. ZAPRASZAM NA KONKURS!!!
  http://monweg.blog.onet.pl/2015/01/22/robie-konkurs-bo-moge/

  OdpowiedzUsuń
 16. Na góry uwielbiam patrzeć; są takie majestatyczne. Właśnie to mnie w nich zarówno zadziwia, jak i przeraża, dlatego wspinaczka wysokogórska jest dla mnie totalną abstrakcją. Uważam, że ludzie, który się spinają są równie odważni, co głupi. Przyznam, że jak dotąd nie czytałam nic o tej tematyce, więc może warto by było poszerzyć horyzonty :)

  OdpowiedzUsuń