czwartek, 18 września 2014

Lot nisko nad ziemią - Ałbena Grabowska-Grzyb


Ałbena Grabowska-Grzyb - z wykształcenia lekarz neurolog. Z zamiłowania pisarka o bułgarskich korzeniach. W swoim dorobku ma powieści zarówno dla dorosłych jak i dla młodszych czytelników.

Weronika Przybyszewska od małego była wychowywana w myśl zasady: „nie wyróżniaj się”. Jej rodzice funkcjonowali w ramach utartych norm społecznych i dla swojej córki pragnęli tego samego - bezpiecznej przeciętności. Weronika jednak miała odwagę marzyć i siłę, by w decydujących momentach sprzeciwić się rodzicom. Zdobyła upragniony zawód – została przedszkolanką. Poznała też Sławka, który okazał się miłością jej życia i za którego wkrótce wyszła za mąż. Czas płynął i wydawało się, że nic nie jest w stanie zmącić cudownego szczęścia, jakie przepełniało naszą bohaterkę. A jednak… Okazuje się, że Weronika i Sławek nie mogą mieć dzieci. Mimo terapii i usilnych starań muszą w końcu pogodzić się z faktem, że nigdy nie zostaną rodzicami. Wkrótce potem na naszą bohaterkę spada kolejny cios - Sławek ginie na skutek wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę. Świat Weroniki wywraca się do góry nogami, nagle wszystko traci sens. Czy kobiecie uda się kiedykolwiek pogodzić z tak wielką stratą? Czy będzie potrafiła odbudować swój zrujnowany świat i jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić?

Lot nisko nad ziemią to połączenie powieści obyczajowej i psychologicznej. To opowieść o miłości, jaka zdarza się raz w życiu, o ogromnej samotności i stracie, z którą trudno się pogodzić. W powieści możemy zauważyć dosyć wyraźny podział na dwie części. Pierwsza opisuje życie Weroniki przed śmiercią męża. Historia, choć dosyć schematyczna, jest wciągająca i czyta się ją z przyjemnością. Druga część natomiast skupia się na życiu Weroniki po stracie męża. Tutaj autorka postanowiła nieco zagmatwać fabułę i wprowadziła całą plejadę nowych postaci. Czytelnik od razu wyczuwa, że cała historia zaczyna się robić jakaś „dziwna” i zastanawia się o co w tym wszystkim chodzi? Osobiście chwilami czułam się trochę przytłoczona, a nawet znudzona czytając fragmenty, które wydawały mi się wplecione w całość zupełnie bez sensu. W końcu dopadło mnie zniecierpliwienie i już myślałam, że autorce po prostu brakło pomysłu na poprowadzenie fabuły. Jak się jednak okazuje pani Ałbena pomysł miała i postawiła na zakończenie, które wprawi niejednego w zdumienie. Ja akurat w pewnym momencie przewidziałam rozwój wypadków, ale myślę, że większość czytelników da się zaskoczyć :)

Warto również wspomnieć o świetnie nakreślonym portrecie psychologicznym głównej bohaterki. Jej relacje z rodzicami, związek ze Sławkiem i w końcu samotne zmaganie się z żałobą zostały bardzo dogłębnie i trafnie zobrazowane. Autorka szczegółowo opisuje też wszystkie przemyślenia Weroniki oraz emocje, które nią targają, zwiększając w ten sposób autentyczność tej postaci.

Podsumowując, Lot nisko nad ziemią to niepozornie zaczynająca się historia z zaskakującym zakończeniem. Jeśli macie ochotę na ciekawe połączenie powieści obyczajowej i psychologicznej w polskim wydaniu, to zachęcam do przeczytania powieści pani Ałbeny.

Moja ocena: 4,5/6

15 komentarzy:

 1. Lubię dobrze wykonane portrety psychologiczne, ale zwykle odstrasza mnie prawie, że zawsze towarzysząca im niepokojąca atmosfera. Do takich lektur muszę mieć odpowiedni nastrój, a teraz niestety takiego nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej Autorce i zaciekawiłaś mnie tymi wątkami psychologicznymi, bo coś takiego - i to naszego - chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że warto poznać tą książkę. Chciałabym ją w przyszłości przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o Autorce wiele dobrego, muszę poszukać książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Suspens jest najlepszy w tej powieści. Proza na najwyższym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię zaskakujące zakończenia. Jeszcze nie czytałam obyczajówki połączonej z psychologią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Marzę od dawna o tym, aby przeczytać tę książkę! Niestety, na razie nie mam do niej dostępu :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie zapoznam się z tą historią, tym bardziej że autorka zyskuje coraz większą popularność wśród czytelniczek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele dobrego czytam o tej pisarce i chętnie zapoznam się z twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta historia wydaje się idealnie wpisywać w mój czytelniczy gust. Taka trochę ze mnie masochistka książkowa, bo zapewne w chwili śmierci Sławka wyłabym jak bóbr i wszystko przeżywała jak główna bohaterka. A i wielka miłość? Zdecydowanie dla mnie. No i od dawna chciałam poznać twórczość p. Ałbeny.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, już w kilku miejscach pisałam, że nad tym tytułem mogłabym się pochylić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam wiele ciepłych słów na temat tej książki, dlatego już od dawna, tytuł ten znajduje się na mojej obowiązkowej liście lektur:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam już kilka opinii na temat tej książki i przyznam się szczerze, że nie jestem do końca do niej przekonana. Nadal się waham czy po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 14. Już od jakiegoś czasu chcę przeczytać tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 15. Awiola skutecznie przekonała mnie do twórczości Ałbeny Grabowskiej. Nie wiem tylko, czy sięgnąć najpierw po ,,Lot nisko nad ziemią", czy ,,Stulecie winnych".

  OdpowiedzUsuń