niedziela, 4 marca 2012

Europa blues - Arne Dahl

Arne Dahl - pseudonim artystyczny Jana Arnalda, szwedzkiego pisarza, krytyka teatralnego i literaturoznawcy. Dużą popularność przyniósł mu cykl powieści o Drużynie A - specjalnej jednostce szwedzkiej policji do walki z przestępstwami o międzynarodowym zasięgu. Europa Blues jest czwartą z tej serii powieścią, która ukazała się w Polsce.

Akcja rozpoczyna się na terenie sztokholmskiego skansenu, gdzie policja znajduje resztki pożartego przez rosomaki ciała. Początkowo wygląda to na nieszczęśliwy wypadek, jednak ślady na miejscu zdarzenia sugerują, że mogło to być równie dobrze starannie zaplanowane morderstwo. Niemal w tym samym czasie z ośrodka dla uchodźców znika bez śladu osiem kobiet z Europy Wschodniej, które jak się później okazuje były prostytutkami. Niedługo potem w metrze dochodzi do straszliwego wypadku. Młoda kobieta wpycha pod rozpędzony pociąg złodzieja, który ją napadł. Na tym jednak nie koniec. Wkrótce na cmentarzu zostają odnalezione zwłoki szanowanego profesora, kandydata do Nagrody Nobla. Czy coś może łączyć to bestialskie zabójstwo z pozostałymi sprawami? Drużyna A podejmuje się wyjaśnienia tych zbrodni. W toku śledztwa wychodzą na jaw tajemnice sprzed lat. Okazuje się, że do kluczem do rozwiązania zagadki jest poznanie wydarzeń z odległej przeszłości…

Arne Dahl stworzył niesamowicie wciągający kryminał. Z pozoru zupełnie niezawiązane ze sobą wątki powoli łączą się ze sobą, tworząc misternie utkaną intrygę. Nie mamy tu jednego głównego bohatera, dzięki czemu poznajemy historię z różnych perspektyw. Oprócz wątku kryminalnego, który dominuje w powieści, są rozdziały w których możemy bliżej poznać poszczególnych członków Drużyny A. Urozmaica to fabułę, chociaż i bez tego jest ona ciekawa. Akcja toczy się szybo, co chwilę poznajemy nowe fakty, które przybliżają nas do odkrycia tajemnicy. Autorowi udaje się jednak utrzymać napięcie aż do ostatnich stron i zaskoczyć zakończeniem.

Europa blues to pierwsza książka tego szwedzkiego pisarza, którą miałam okazję przeczytać i z pewnością na tym nie poprzestanę. Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na nieprzeciętny i ciekawie napisany kryminał.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa MUZA za co bardzo dziękuję.

Moja ocena: 4,5/6

10 komentarzy:

 1. Fabuła nie do końca mnie zainteresowała, więc raczej tym razem spasuję. :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak będzie okazja, to czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. No, no...intrygująco :)
  Może się skuszę :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię kryminały. Tej serii jeszcze nie znam, ale chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kryminał zawsze i wszędzie :D Tym bardziej o tak intrygującej fabule ;) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i przyznam, że zakończenie mnie zaskoczyło pozytywnie :) Ogólnie książkę czytało mi się bardzo dobrze. Podobały mi się liczne metafory.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi frapujaco, przeczytam :-).

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jestem kryminałoholik, te skandynawskie bardzo mi się podobają, mają swój specyficzny klimat, który bardzo mi odpowiada.
  A ta okładka! Jako kociara brałabym w ciemna tą książkę;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie odmówię dobremu kryminałowi.

  OdpowiedzUsuń