środa, 28 marca 2012

Spotkania z innymi - Przemysław Paweł Grzybowski

Przemysław Paweł Grzybowski - doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowca języka esperanto, tłumacz.

Współczesne społeczeństwa cechuje wielokulturowość, a postępująca wciąż globalizacja jeszcze pogłębia to zjawisko. Coraz częściej spotykamy na swojej drodze osoby o innym kolorze skóry, innym wyznaniu, czy odmiennych poglądach. O ile dla nas, dorosłych, różnice występujące między ludźmi są czymś oczywistym, o tyle dla dzieci może nie być to do końca zrozumiałe, dlatego właśnie niezwykle ważne jest kształtowanie w nich postawy poszanowania dla innych ludzi, akceptacji ich kultur i tradycji, stylów życia i zachowań. Uczy je także tolerancji i szacunku do odmienności. Pokazuje, że najpierw trzeba poznać drugiego człowieka, zanim zacznie się go oceniać i wydawać opinie.

Spotkania z innymi to książeczka przeznaczona dla dzieci w wieku 6-10 lat. Jest zbiorem siedemnastu krótkich czytanek, uzupełnionych kolorowymi ilustracjami Lucyny Fic. Główną bohaterką jest Kamila. Dziewczynka opowiada o osobach, które miała okazję poznać i które w jakiś sposób wyróżniają się spośród innych znanych jej ludzi - są chore, starsze, niepełnosprawne, wywodzą się z obcych narodów i kultur. Osoby te są postrzegane jako niezrozumiałe, dziwaczne, a niekiedy nawet niebezpieczne. Często są też ofiarami krzywdzących plotek i stereotypowych opinii. Wszystkie historie opowiadane przez dziewczynkę mają ważne przesłanie. Pokazuję, że chociaż ludzie są różni, nie znaczy to, że są przez to mniej ważni. Wszyscy przecież w równym stopniu zasługujemy na miłość i szacunek.

Spotkania z innymi to książka, która wspomaga rozwój i kształtuje tożsamość dziecka. Jest napisana przystępnym językiem, dostosowanym do młodszych odbiorców. Myślę, że jest idealną propozycją dla rodziców, którzy pragną nauczyć swoje dzieci tolerancji i poszanowania dla odmienności oraz rozwinąć w nich wrażliwość na drugiego człowieka. Sprawdzi się także jako punkt wyjścia do rozmowy na temat problemu dyskryminacji i wszelkiego rodzaju uprzedzeń. Pozwoli dzieciom łatwiej zrozumieć otaczający je, jakże różnorodny, świat. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa IMPULS za co bardzo dziękuję.

3 komentarze:

  1. Recenzja jak zawsze kusząca. Kto wie? Może kiedyś przeczytam. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo pozytywnej recenzji, chyba jednak nie dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. A jaka jest konkretna ocena tej książki? Dlaczego jest 4,5/6 a nie na przykład 3/6? Jakie są jej wady, zalety itp.? Takie informacje jak w blogu mogę przeczytać na stronie wydawnictwa w reklamie, a tu spodziewałabym się czegoś więcej!

    OdpowiedzUsuń