piątek, 25 listopada 2011

Wyprawa do kraju księcia Marginała - Henryk Bardijewski

Henryk Bardijewski - autor powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dorosłych, a także utworów dla dzieci. Wyprawa do kraju księcia Marginała zdobyła Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta w kategorii Książka Roku 2009.

Wszystko zaczęło się od choroby pana Grafa - nauczyciela geografii. Na szczęście okazało się, że na zastępstwo przyjdzie woźny Mikołaj. Klasa odetchnęła z ulgą, bo pan woźny nigdy nie odpytywał, za to sam chętnie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci. Poza tym znał prawie wszystkie bajki świata i miał niezwykły talent do wymyślania ciekawych historii. Tym razem zaskoczył dzieci bajką, której dotąd jeszcze nie słyszały…

Mikołaj opowiada o niezwykłym kraju, który został całkiem niedawno odkryty i nazywa się Marginalia. Panuje tam książę Marginał z księżną Marginą i księżniczką Marginałką. Woźny właśnie niedawno dostał zaproszenie do złożenia wizyty w księstwie, niestety nie może się tam wybrać. W klasie jednak nie brakuje chętnych do takiej wyprawy. Ostatecznie w podróż do samego środka bajki wybierają się Kuba z Wojtkiem. Czy uda im się stamtąd wrócić? Kto odważy się wyruszyć za nimi? Przekonajcie się sami.

Wyprawa do kraju księcia Marginała to bardzo ciekawa pozycja dla młodszych czytelników. Przede wszystkim wspaniale rozwija dziecięcą wyobraźnię.  Książeczka ma niewielkie rozmiary, czyta się ją szybko. Zaletą są krótkie rozdziały, w każdej chwili można przerwać czytanie i powrócić do lektury za jakiś czas. Autor nie stroni od dowcipu, absurdu, aluzji i gier słownych, dlatego oznaczenie na okładce 10+ wydaje się jak najbardziej adekwatne. Młodsze dzieci mogą mieć trudności ze zrozumieniem groteskowego świata przedstawionego przez autora. Na uwagę zasługuje szata graficzna. Twarda okładka oraz świetne ilustracje, których autorem jest Daniel de Latour sprawiają, że odnosi się uzasadnione wrażenie, że książka jest dopracowana w każdym szczególe. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania książki Dziękuję portalowi SZTUKATER oraz Wydawnictwu STENTOR.

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam nigdy o Henrym Bardijewskim, lecz mam nadzieję, że to niedługo się zmieni. Wydaje się być ciekawą książeczką , więc dla nieco starszych maluchów jej czytanie z pewnością będzie nie lada frajdą .

    OdpowiedzUsuń