środa, 4 stycznia 2012

Córki hańby - Jasvinder Sanghera

Jasvinder Sanghera - współzałożycielka organizacji Karma Nirvana, niosącej pomoc ofiarom przemocy domowej i zbrodni honoru. Jasvinder, chociaż urodziła się i dorastała w Wielkiej Brytanii, wychowywała się w kulturze, w której przemoc i przymusowe małżeństwa były czymś normalnym. Nauczona własnymi doświadczeniami, postanowiła przełamać tabu i odważyła się głośno opowiedzieć nie tylko swoją historię, ale także setek innych kobiet, które przeżyły podobny dramat.

W dzisiejszych czasach chyba mało kto tak naprawdę docenia wolność. Nie zastanawiamy się na co dzień jakim przywilejem jest możliwość decydowania o swoim życiu i podejmowanie samodzielnych decyzji. Ta sprawa wydaje się oczywista. Trudno nam sobie nawet wyobrazić, że mogłoby być inaczej. A jednak… Autorka przybliża nam świat, który wydaje się odległy i nierealny. Poznajemy kulturę w której w imię wypaczonego pojęcia honoru można dopuszczać się najstraszliwszych zbrodni i nie zostać za to ukaranym. Wszystko to wcale nie dzieje się gdzieś daleko, ale tutaj i teraz, tuż obok nas, w cywilizowanych krajach.

Córki hańby to książka przedstawiająca historie młodych kobiet, którym odebrano to, co  w życiu najważniejsze - wolność, nadzieję, godność i prawo do szczęścia. Często są bite, gwałcone, zastraszane i poniżane, traktowane przez własne rodziny jak niewolnice. Mają do wyboru życie zgodne z tradycjami lub skazanie na wieczną hańbę i potępienie. W skrajnych przypadkach kobiety te decydują się nawet na śmierć. Tylko niektóre z nich odnajdują w sobie resztki odwagi i postanawiają uciec z domu. Niestety nawet wtedy życie nie okazuje się wcale dużo łatwiejsze. Ciągły strach, samotność i poczucie bezradności towarzyszą im na co dzień i odbierają radość z odzyskanej wolności. Młode uciekinierki czują się też bardzo związane z rodziną. Pomimo, że największy ból zadawali im najbliżsi, nic nie jest w stanie przerwać tej silnej relacji. Ile spośród tych kobiet zdecyduje się zrzucić brzemię przeszłości i zbudować swoje życie na nowo?

Do tej pory uważałam, że wiara, tradycje, wyznawane wartości i poglądy są indywidualną sprawą każdego z nas i nie należy nikogo oceniać. Każdy ma prawo do tego, żeby żyć zgodnie z własnym sumieniem. Niestety po lekturze Córek hańby trudno powstrzymać się od krytyki kultury muzułmańskiej, która zniewala człowieka, pozbawia go resztek godności i odbiera prawo do szczęścia. Świat Azjatów wydaje się bardzo hermetyczny. Będąc człowiekiem „z zewnątrz” trudno zrozumieć i uświadomić sobie istotę problemu. Może dlatego policja i inne instytucje nie zdają sobie tak do końca sprawy z zagrożenia i niejednokrotnie nie potrafią udzielić potrzebnej pomocy i wsparcia.

Nie rozpatruję Córek hańby w kategoriach powieści. Dla mnie jest to raczej zbiór wstrząsających historii, świadectwo okrucieństwa i barbarzyństwa ludzi. Książka wywołuje wiele emocji, od wzruszenia i przerażenia aż po złość, oburzenie i poczucie bezsilności. Zmusza do refleksji, pozawala też spojrzeć na własne życie z zupełnie innej perspektywy i docenić to, co się ma. Podziwiam autorkę, że zdecydowała się głośno opowiedzieć o koszmarze, który spotkał ją i wiele innych kobiet. Dzięki jej odwadze i determinacji być może uda się odmienić los niejednej kobiety.

Moja ocena: 5/6

25 komentarzy:

 1. Lubie takie klimaty, więc niewykluczone, że i po tę książkę sięgnę:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka ma mocny wydźwięk... Bardzo interesujące są takie historie i myślę, że na książkę się skuszę. To dokładnie tak, jak z filmem i książką "Kwiat pustyni". Wstrząsające fakty, które rozgrywając się pod naszymi nosami...

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie spisane przez życie książki więc i po tą bym sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Zhańbioną" i bardzo mi się podobała. Po tą książkę też na pewno sięgnę:).

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zhańbiona" czeka w kolejce do przeczytania u mnie już od dłuższego czasu. W końcu powinnam sie chyba za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To coś zdecydowanie dla mnie. Trafia stuprocentowo z mój gust, a dodatkowo Twoja ocena zachęca. :) Pozdrawiam.
  http://recenzje-nati.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam ,,Córki hańby'' i bardzo mnie one poruszyły. Niezwykle momentami drastyczna książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się ciekawie :)) Może kiedyś przeczytam :) Zapraszam do mnie na nową recenzję :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach tę książkę, czeka na półce. Trochę się jej boję.

  OdpowiedzUsuń
 10. To nie do końca jest literatura, która mi się podoba, więc tym razem spasuję.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie, raczej dam sobie spokój, nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za tego typu literaturą, ale po tak entuzjastycznej recenzji muszę sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tej książce i myślę, że może kiedyś po nią sięgnę ; )

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio właśnie postanowiłam przeczytać coś o podobnej tematyce. Po tą książkę być może również sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka mnie interesuje, kultura arabska od zawsze mnie fascynowała - nawet ta nie do końca "pozytywna"

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam wiele książek z tej tematyki i każda w jakiś sposób była do siebie podobna.
  Nie ma co liczyć na zmianę dopóki nie zmieni się ludzka mentalność, a o to raczej ciężko będzie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Aż trudno uwierzyć, że są na świecie kobiety traktowne w tak okrutny sposób. A książki o takiej tematyce są wstrząsająco ciekawe. Tylko szkoda, że prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam książki o takiej tematyce. Szczególnie, że zazwyczaj są oparte na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Od dawna mam tą książkę w planach, więc tym bardziej mam na nią chęć po Twojej pozytywnej recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. właśnie skończyłam czytać tą piękną książkę,polecam polecam ,wszystkim.jest już po północy i wpadłam na pomysł zeby looknąć na internet co tu piszą o tej książce.Moi drodzy czytajcie nie zastanawiajcie się,tą książkę sie chłonie ,nie można sie oderwać od niej.super,podziwiam autorkę książki oby żyła 100lat i dłużej za to co ją spotkało i jak pomaga innym azjatkom należy jej się:-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Przeczytałam ją jednym tchem. Nie mogę uwierzyć że w cywilizowanym świecie dochodzi jeszcze do takich okropieństw. Nie wyobrażam sobie abym mogła żyć tak jak kobiety przedstawione w książce. Książka godna polecenia!

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam "Zhańbioną" i na pewno przeczytam i tę pozycję. Cenię autorkę za to, że pomaga skrzywdzonym kobietom i za tego typu publikacje, które otwierają oczy...

  OdpowiedzUsuń