niedziela, 15 lipca 2012

Nieopowiedziana historia - Monica Ali


Monica Ali - urodziła się w Bangladeszu, później z rodzicami wyemigrowała do Anglii. Zadebiutowała powieścią Brick Lane, którą przetłumaczono na 30 języków.

Diana - księżna Walii, jedna z najbardziej znanych kobiet świata, zmarła tragicznie w wypadku samochodowym w 1997 roku. To właśnie jej życie stało się dla Monici Ali inspiracją do napisania Nieopowiedzianej historii w której pisarka, biorąc za punkt wyjścia fragmenty biografii księżnej Diany, tworzy alternatywną przyszłość.

Diana, bohaterka książki znajduje się na skraju załamania. Wścibscy paparazzi śledzą każdy jej krok i tylko czekają żeby zrobić jej jakieś kompromitujące zdjęcia. Poddawana ciągłej krytyce księżna z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona, zaszczuta, nieszczęśliwa i zagubiona. Zaczyna nawet  podejrzewać, że establishment planuje na nią zamach. Podejmuje więc decyzję o zainscenizowaniu własnej śmierci. Ten szalony plan pomaga jej zrealizować Lawrence, doradca i jedyny zaufany człowiek. W końcu księżna rozpoczyna nowe życie pod przybraną tożsamością. Ma teraz na imię Lydia i nikt nie zna jej przeszłości. Jedyne, co burzy jej spokój to myśl o dzieciach, które opuściła na zawsze…

Mija 10 lat. Lydia przyzwyczaiła się do myśli, że jest bezpieczna, a jej tajemnica nigdy już nie wyjdzie na jaw. Ma pracę, przyjaciółki i normalne życie. Jej spokój zostaje jednak zburzony podczas przypadkowego spotkania z paparazzim. Od tamtej pory Lydia zadręcza się pytaniem czy mężczyzna ją rozpoznał? Czy powinna rzucić wszystko i uciekać? Czy w ogóle może komukolwiek zaufać?

Nieopowiedziana historia to opowieść o kobiecie, która doprowadzona do ostateczności decyduje się walczyć o swoje szczęście. Pragnie wieść normalne, spokojne życie jednak za to marzenie przyjdzie jej zapłacić ogromną cenę. Przede wszystkim musi zapomnieć, że jest księżną i nauczyć się samodzielności. Codziennie musi też zmagać się z myślą, że porzuciła własne dzieci. Nowe życie buduje na kłamstwie i tak naprawdę już do końca życia nie będzie mogła być z nikim szczera. Gdy umiera jej jedyny powiernik Lawrence, nie zostaje jej nikt, komu mogłaby się zwierzyć lub pożalić. Czy w takich okolicznościach kiedykolwiek będzie mogła powiedzieć, że jest szczęśliwa? Czy cały ten misterny plan nie był jedną wielka pomyłką?

Myślę, że na te pytania musicie sobie odpowiedzieć już sami, a trzeba przyznać, że przedstawiona przez autorkę historia skłania do rozmyślań. Na pochwałę zasługuje oryginalny pomysł na fabułę. Podobała mi się też kreacja głównej bohaterki. Monica Ali w wiarygodny sposób oddała jej zagubienie, poczucie bezsilności i smutek. Nie rozczarowało mnie również zakończenie, które zasiewa w czytelniku pewną nutkę niepewności co do dalszych losów bohaterki. 

Jeśli chodzi natomiast o słabe strony tej książki to zaliczyłabym do nich początkowe rozdziały. Były poświęcone różnym osobom, a wydarzenia w nich poruszane działy się w różnym czasie. Przez to początkowo nie mogłam wciągnąć się w całą historię, na szczęście później było już o wiele lepiej. Wprawdzie niektóre fragmenty były troszkę rozwlekłe i mało wnosiły do fabuły przez co momentami czułam lekkie znużenie, ale ogólnie całość oceniam pozytywnie. Jest to powieść idealna dla tych, którzy lubią oryginalne historie albo którym sprawia przyjemność rozmyślanie o tym co by było, gdyby…

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa ZYSK i S-KA za co bardzo dziękuję.

Moja ocena: 4/6

28 komentarzy:

 1. Cóż... do księżnej Diany mam wielki sentyment, swojego czasu przeczytałam i zgromadziłam chyba wszystkie książki poświęcone jej osobie. Taka alternatywna historia opowiadająca nam 'co by było gdyby...' może być bardzo oryginalną i ciekawą lekturą więc z chęcią się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. hmmm brzmi interesująco, poznać alternatywną przyszłość Diany...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę Ci przyznać rację, że pomysł na fabułe jest bardzo ciekawy. Księżna Diana wywarła wielki wpływ na różnorodnych ludzi , z wielu powodów, z róznym skutkiem. Widać, ze na literaturę również.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co piszesz zapowiada się bardzo ciekawie. Z chęcią zapoznam się bliżej z ta książką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O nie, książka z pewnością nie dla, teraz zaczęłam czytywać powieści bardziej pobudzające wyobraźnie, więc ten gatunek pozostawię innym.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo chętnie przeczytałabym ;)
  zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa książka. Przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zapowiada się bardzo ciekawie, więc spróbuję po nią sięgnąć w najbliższym czasie :)

  Dodaliśmy Twojego bloga do naszego kanału :) Bylibyśmy wdzięczni, gdybyś także dodała go do listy chętnie odwiedzających przez Ciebie blogów :)

  Pozdrawiam!

  http://aleksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Twoją recenzję przeczytałam z zapartym tchem. Jestem pod wrażeniem pomysłowości autorki i jej dość ciekawą inspiracją. Myślę, że rozejrzę się za nią już przy kolejnej wizycie w bibliotece, jeżeli będą posiadali egzemplarz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli znajde w bibliotece, ale raczej nie kupię...

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej, ja mam pytanie małe. Czy byłabyś zainteresowana umieszczeniem w Katalogu Czytelniczym? Wystarczy tylko, że dodasz Katalog do linków i napiszesz w komentarzu bądź w mailu, żebym wpisała na listę Twojego bloga. :) Oczywiście, do niczego nie zmuszam.
  Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak wpadnie w moje ręce to dlaczego nie?

  OdpowiedzUsuń
 13. To chyba nie do końca moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem zaciekawiona :) A wszystko dzięki Twojej recenzji, bo tak ro pewnie książka przeszłaby mi koło nosa.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka zapowiada się fantastycznie.
  Szczególnie dla takiego stworzenia jak eM, które co chwilę "gdyba" i szuka dziury w całym ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Historia księżnej Diany nigdy nie była mi specjalnie bliska, ale sama książka może być ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Brzmi ciekawie, jak wpadnie w moje ręce, to kto wie :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie przekonuje mnie tematyka, takie trochę gdybanie na temat życia kogoś, kto nie żyje... Dziwne. Raczej pasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Może być niezła...może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wydaje mi się, że nie dla mnie :( Zapraszam do siebie na recenzję kolejnego hitu, tym razem są to "Mroczne cienie"! :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Rzeczywiście oryginalny pomysł na fabułę :) Warto do niej zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo interesuje mnie sylwetka Diany, więc chętnie przeczytam tę książkę, choć to tylko powieść. Faktycznie oryginalny pomysł na fabułę. Lubię takie alternatywne wersje różnych wydarzeń, czy historii życiowych. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajna recenzja, chętnie będę zaglądac. Myślę, że wielbiciele Diany wiele by dali, żeby tak potoczyła się historia...

  OdpowiedzUsuń
 24. Przeczytała dwa pierwsze akapity i wiem, że książkę prędzej czy później przeczytam, ponieważ autorka zachwyciła mnie Brick Lane, czy czytałaś tę książkę? Jeżeli nie jak najbardziej polecam.

  zapraszam w wolnej chwili do siebie
  http://mieedzykartkami.blogspot.com/

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń