niedziela, 20 stycznia 2013

Noc w bibliotece - Agatha Christie


Agatha Christie - słynna autorka kryminałów. W swoim dorobku ma także kilka powieści obyczajowych.

W domu państwa Bantrych, a dokładnie w bibliotece, znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Nikt w rezydencji jednak nigdy wcześniej jej nie widział. W takim razie co jej ciało robi w bibliotece? Pierwszym podejrzanym jest pan domu - pułkownik Bantry, który jednak stanowczo zaprzecza jakoby miał cokolwiek wspólnego z tą zbrodnią. Jego żona postanawia jak najszybciej wyjaśnić zagadkę śmierci dziewczyny i prosi o pomoc, znaną ze swoich zdolności śledczych, pannę Marple. Kobiety rozpoczynają własne dochodzenie. W tym czasie również miejscowa policja podejmuje stosowne kroki. Wkrótce okazuje się, że zamordowaną dziewczyną jest tancerka z hotelu Majestic, niejaka Ruby Keene. Śledztwo jednak nie przynosi wielkich postępów. Nie wiadomo co było motywem zbrodni, a krąg podejrzanych ciągle rośnie. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy policja znajduje w położonych niedaleko kamieniołomach wrak samochodu, a w nim zwęglone zwłoki kolejnej ofiary. Po wstępnej ekspertyzie wiadomo, że nie był to wypadek. Czy zatem obie zbrodnie mają ze sobą coś wspólnego? Kto mógł chcieć śmierci tych dwóch młodych kobiet? Odpowiedź na te pytania nie byłaby taka prosta, gdyby nie spostrzegawczość i bystry umysł panny Marple. To właśnie ona jako pierwsza wpada na trop sprawcy.

Noc w bibliotece to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agathy Christie i mogę je podsumować jednym słowem: rozczarowanie. Niestety urok mistrzyni kryminału w tym przypadku na mnie nie podziałał. Intryga mnie nie zaciekawiła, przez pierwszą połowę książki wręcz się nudziłam. Dobrze, że przynajmniej później było trochę lepiej, akcja nabrała tempa i zrobiła się bardziej wciągająca. Najlepsze okazało się zakończenie, którego zupełnie się nie spodziewałam. Miałam oczywiście swojego podejrzanego, jednak moje przypuszczenia się nie sprawdziły. Pomimo wszystko całość w moich oczach wypadła raczej przeciętnie. Nie skreślam jeszcze Christie całkowicie, ale na pewno w najbliższym czasie nie skuszę się na żadną z jej powieści, chyba po prostu nie do końca wpisują się w mój gust.

Moja ocena: 3,5/6

18 komentarzy:

 1. Tę pozycję Christie również przeczytałam, jednak w moich oczach wypadła dobrze, ale każdy odbiera inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się ta książka podobała, jak cała twórczość Christie zresztą. Może nie warto się od razu zrażać? Spróbuj przeczytać powieść z detektywem Poirot, może bardziej przypadnie Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako wielka fanka Christie nie mogę napisać nic innego, jak pochwałę dla kolejnej jej świetnej książki :) Ale tak, jak napisała wcześniej Ania - każdy odbiera inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jeszcze nie zaczęłam przygody z Christe. Miałam ją w planach na zakupy świąteczne, jednakże zrezygnowałam na rzecz innej książki. W każdym razie na pierwsze spotkanie wybiorę inną jej powieść, żeby nie rozczarować się tak jak Ty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tej pory nie miałam jeszcze styczności z kryminałami Christie. Zamierzam oczywiście nadrobić zaległości:P

  OdpowiedzUsuń
 6. Christie jest dość specyficzna i trzeba mieć po prostu dzień na jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam jeszcze twórczości Christie, pewnie dlatego, że boję się rozczarowania jej pracami. Autorka zazwyczaj jest mocno zachwalana, ale mnie nie zawsze pociągają angielskie klimaty, i póki co weny do jej książek nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam Christie! Ja na dobre przygodę z niż zaczęłam od "Morderstwo odbędzie się..." także z panną Marple. POtem było "Morderstwo w Oreintexpressie" z Herkulesem Poirot, którego pokochałam. W kolejce czeka "Niedziela na wsi" ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam trzy książki tej autorki. Tylko jedna mi nie przypadła do gustu, po tą też może kiedyś sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 10. Moim pierwszym spotkaniem z tą autorką było "I nie było już nikogo" i byłam zachwycona. Może po prostu zaczęłaś od złej książki. Takie zawsze się zdarzają nawet najlepszym:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę przyznać, że tej książki Christie jeszcze nie czytałam. Pewnie kiedyś zajrzę, ale obecnie nie mam ochoty na kryminał w wydaniu tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. A mi książka podobała się dużo bardziej, na pewno na więcej niż 3,5. Polecam Ci sięgnięcie po najlepsze pozycje Christie - np. "Morderstwo w Orient Expressie", dopiero wtedy poczujesz prawdziwy klimat Królowej Kryminału :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam Christie. Chętnie sięgnę po tę książkę by samej przekonać się jaka ona jest:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Christie to Christie i kocham każdą jej książkę, choć tej akurat nie czytałam.
  A tak na marginesie, cóż by to była za radość spędzić noc w bibliotece (oczywiście nie jako trup)! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zastanawiałam się nad kupnem tej książki dla przyjaciółki na gwiazdkę. Widzę, że może i było dobrym wyborem to, iż wzięłam coś innego. Chociaż prawdopodobnie fan Christie odebrałby to inaczej? Prawdopodobnym jest, że trafię na tą powieść, kiedy bibliotekarka będzie zachwalać mi kolejne powieści Pani Agathy, a ja się oprę ;) Tobie życzę by były to "pierwsze koty za płoty" ;D

  OdpowiedzUsuń
 16. Tej książki Christie nie czytałam, więc wszystko przede mną:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakos nie ciągnie mnie do książek Pani Agaty

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałem sześć powieści tej autorki i jest bardzo zadowolony z tych książek..

  OdpowiedzUsuń